Aktualności

12 sierpnia 2021

Zarząd UTW w Łomiankach zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków naszego uniwersytetu, które odbędzie się 26 sierpnia 2021 r. o godz. 10.00 w sali plastycznej Centrum Kultury, ul. Wiejska 12a. Mimo wakacji bardzo liczymy na Waszą obecność.


Zbiory opowieści


27 lipca 2021

Bohaterami miniserialu zatytułowanego „Zbiory opowieści” są przedmioty będące spuścizną po znanych pisarzach lub związane z historią polskiego pismiennictwa i wydawnictwa. Muzeum Literatury odkurzyło niektóre zalegające magazyny eksponaty i ciekawie przybliżyło dzieje ich powstania oraz kim byli właściciele owych rzeczy. Z przewidzianych jedenastu odcinków, ukazało się do tej pory pięć, w których pracownicy muzeum odkrywają kolejne tajemnice druków, rękopisów itp.

Przekornie zacznijmy od ostatnio zamieszczonego odcinka, nr 5, pt. „Pani od przyrody”. O kim mowa? O Elizie Orzeszkowej, pisarce epoki pozytywizmu, autorce powieści „Nad Niemnem”, którą rozpoczynają długie i niezwykle szczegółowe opisy przyrody. Każdemu kto przebrnął przez te opisy czytając szkolną lekturę i nie zasnął – składamy gratulacje! Jak się okazuje, Eliza Orzeszkowa, właśnie tam, na łąkach i polach nad rzeką Niemen znalazła ukojenie po rozwodzie z dużo starszym od niej Piotrem Orzeszką. W czasie spacerów zbierała napotkane rośliny, nastepnie je suszyła i dokładnie opisywała w zielnikach. Prawdziwym fenomenem są też albumy pełne florystycznych kompozycji świadczące o wielkim artyźmie pisarki. Obejrzyjcie zresztą sami.

Prawda, że piękne.

Ten i pozostałe odcinki znajdziecie na stronie Muzeum Literatury http://muzeumliteratury.pl/pani-od-przyrody-piaty-odcinek-miniserialu-zbiory-opowiesci/

Życie i twórczość Elizy Orzeszkowej https://dzieje.pl/postacie/eliza-orzeszkowa-1841-1910


Wycieczka po Mazowszu 31 lipca


14 lipca 2021

kościół obronny w Brochowie

Rada Seniorów gminy Łomianki organizuje wycieczkę jednodniową 31 lipca 2021r. do Brochowa, Żelazowej Woli i Granicy dla mieszkańców 65 + naszej gminy. Wyjazd (transport autokarem, wstępy, koncert i posiłek) jest bezpłatny. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród mieszkańców. Z każdego sołectwa lub osiedla prosimy o listę uczestników do piątku 16 lipca.

Liczba miejsc jest ograniczona i będzie ważna kolejność zgłoszeń. Na każde sołectwo lub osiedle przypada 2-3 miejsca. W sytuacji dużego zainteresowania tworzymy listę rezerwową.

Program wycieczki:

1. Zwiedzanie kościoła w Brochowie  nad Bzurą/posiada status bazyliki mniejszej/- miejsce  chrztu  Fryderyka Chopina

 2. Koncert muzyki Chopina w Żelazowej Woli o godz. 12 oraz zwiedzanie muzeum, dworku i parku. Park można zwiedzać w czasie koncertu /alternatywnie można  pójść na lody, kawę lub obiad  i  jednocześnie słuchać koncertu/

3. Zwiedzanie w miejscowości Granica: skansen, cmentarz, muzeum przyrodnicze i posiłek( grill) w miejscu przeznaczonym na piknik

Kontakt w sprawie wycieczki: Anna Bernatowicz- Sobiech absobiech@gmail.com , Alicja Siemianowska- Woźniak   asiemian@gmailcom , Danuta Żelechowska   zelechowska.danuta@gmail.com


Cyprian Kamil Norwid


13 lipca 2021

Norwid tworzył poezję nowoczesną i ponadczasową, krytycznie patrzył na świat i szukał prawd uniwersalnych. W swoich wierszach stosował nowe, jak na tamte czasy, środki artystycznego wyrazu; neologizmy, niedopowiedzenia, ironię, skróty myślowe i aluzje. Najczęściej pisał o otaczającej go rzeczywistości i o miejscu człowieka w dziejach ludzkości. Potomni nadali mu przydomek „poety myśli”.

Kilka cytatów z poezji Norwida:

Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, Praca by się zmartwychwstało”

„Miłości! W Tobie jednej odpocznienie, i moc, i bytu oś: w Tobie sumienie”

” Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy, zamiast być mądrzejszym przez szkodę?”

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”


Aktywni seniorzy to my


7 lipca 2021

Uprawianie wszelkich form aktywności fizycznej w starszym wieku daje same pozytywne skutki. Po pierwsze, poprawia ruchomośc stawów, wzmacnia kości i siłę mięśni, ale to nie wszystko. Dobra sprawność fizyczna to także bardziej aktywna postawa wobec życia, wiara w siebie i we własne możliwości. Oczywiście, najważniejsze jest zdrowie, bez niego nasza mobilność i odporność psychiczna spadają. Możemy sobie pomóc czynnie uczestnicząc w takich zajęciach jak: gimnastyka, joga, aqua-aerobic, nordic-walking, czy spacery i wycieczki. Nasi studenci są dla innych przykładem, nie lenią się nawet w wakacje. Jak to mówią: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – i oby jak najdłużej!


Wycieczka do Warki 15 sierpnia


1 lipca 2021


Wyjazd z Ursusa o godz. 8.00, podstawienie autokaru godz. 7.45
na parking przed Domem Kultury „Portiernia” ul.Traktorzystów 20


Przejazd do WARKI – zwiedzanie miasta, które w 2021 r. obchodzi wspaniałą rocznicę 700-lat praw miejskich:

  • WARKA – WINIARY – zwiedzanie z przewodnikiem interesującego Muzeum Kazimierza Pułaskiego wraz z wystawą o historii miasta „Warka – miasto dotknięte historią”
  • Zwiedzanie wystawy czasowej – ekspozycja zatytułowana „Jutro – kim chcesz być? Michała Jackowski. Rzeźba” udostępniona będzie w parku, w nowoczesnej sali wystaw czasowych Centrum Edukacyjno-Muzealnego oraz w pałacu. Zaprezentowane jest 28 dzieł z marmuru i brązu, niektóre z nich ważą 718 kg, inne 640 kg, ale znajdziemy tu także lekkie i mniejsze formy.

    Michał Jackowski – wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszka i pracuje w Białymstoku. Za swoją twórczość był już wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji – dwie nagrody za cykl prac pt. „Antique Games” (2017); dwie nagrody podczas Artrooms Roma w Rzymie (2019). W 2020 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt twórczości. Jego prace prezentowane są na świecie, m.in. współpracuje na stałe z włoską Galerią Cris Contini Contemporary, która promuje jego twórczość w Anglii, Włoszech, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Ponadto reprezentowany jest przez warszawską Artutito-Exquisite Art Gallery.
     
  • Spacer po centrum miasta – m.in rynek z ratuszem, gdzie eksponowana jest wystawa o historii miasta, zabytkowe kościoły, panorama doliny rzeki Pilicy

Czas wolny do dyspozycji uczestników – możliwość organizacji obiadu z nutą regionalną – smakami jabłkowymi – w cenie ok. 30-35 zł /osoba

POPOŁUDNIE NA SZLAKU JABŁKOWYM W POSZUKIWANIU LOKALNYCH SMAKÓW

  • GOSPODARSTWO SADOWNICZE „SEKRETY SADU” – opowieść o produkcji jabłek przez lokalnego dostawcę, degustacja produktów jabłkowych i możliwość zakupu
  • HODOWLA JAGODY KAMCZACKIEJ „BLUE HASKAP” – poznanie tajników produkcji i opowieść o ciekawym smaku, degustacja produktów bazujących na jagodach – np. konfitur, możliwość zakupu

UWAGA! Zapisy zbiera Ela Juźwiak tel.507 971 368 ( do 15 lipca)


Zapraszamy na film 28 czerwca


26 czerwca 2021

Zanim rozjedziemy się na wakacyjne wojaże, spotkajmy się jeszcze raz w klimatyzowanej sali widowiskowej CK w poniedziałek 28 czerwca o godz. 18.00 i spędźmy miło czas na specjalnym seansie kinowym. Obejrzymy film z 2018 roku pt. „Uśmiech Etruska”, który momentami nas zasmuci, momentami rozbawi i wzruszy – jak to historia z życia wzięta. Będą urokliwe, szkockie pejzaże i zgiełk miejskiej, betonowej dzungli, będą kłopoty i niespodziewana odmiana losu, a nawet miłość. Przygotujcie husteczki nie tylko na okoliczność kataru. Wstęp wolny!


Cyprian Kamil Norwid


23 czerwca 2021

Jesienią tego roku, a dokładnie 24 września, będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Jest to więc teraz dobry czas, aby przypomnieć sobie sylwetkę czwartego wieszcza narodowego, jego dzieła i zasługi dla polskiej kultury. Niedoceniany przez współczśnych mu twórców i recenzenzentów, został odkryty na nowo w okresie Młodej Polski przez literata Zenona Przesmyckiego, który m.in. opublikował wiele utworów Norwida w czasopismie „Chimera”. Od tamtej pory Norwid inspiruje, nie tylko polskich, poetów, muzyków, myslicieli i badaczy literatury.

Włączając się w rocznicowe obchody, grupa uczestników warsztatów malarskich, z inicjatywy swoich opiekunów, Haliny i Bartłomieja Kuźnickich, przygotowuje wystawę prac plastycznych ilustrujących bardzo popularne i te mniej znane wiersze poety. Zachęcamy do sięgania po księgozbiory z poezją wieszcza oraz do chwytania za pędzle, kredki itp. Każda praca powiększy naszą wystawę. Tymczasem zapoznajmy się z życiorysem Norwida i dywagacjami nad jego spuścizną w podkastach Polskiego Radia:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2313794,Cyprian-Kamil-Norwid-czwarty-wieszcz-narodowy


Zapraszamy na wykład 21 czerwca


16 czerwca 2021

Obficie kwitnące kwiaty, uprawiane w donicach, skrzynkach czy wiszących pojemnikach są najpiękniejszą ozdobą naszych balkonów i tarasów. Co roku sklepy ogrodnicze oferują nowe gatunki i odmiany roślin, powodując u kupujących liczne rozterki które wybrać i jak je skomponować by osiągnąć efekt „wow”.

Też macie ten problem? W jego rozwiązaniu pomoże Wam dr Monika Latkowska z Katedry Roslin Ozdobnych na SGGW, podczas wykładu „Nowe rośliny na balkony i tarasy ” w poniedziałek 21 czerwca o godz. 18.00, jak zwykle, w sali widowiskowej CK. Zapraszamy!


Film


9 czerwca 2021

Nie spotkamy się już w tym semestrze na wtorkowych porankach filmowych. Miłośnicy X Muzy mogą wybrać się do kin, w których warte zobaczenia m.in. są nagrodzone Oskarami: „Nomadland”, „Ojciec”, „Na rauszu” i „Minari”. Preferującym kino domowe, gorąco polecam film, który już od dawna marzył mi się, abyśmy go razem obejrzeli, tzn. „Ostatnie tango” z 2015 roku. Jest to dokument o najsłynniejszej w historii parze tancerzy tanga argentyńskiego.

Tym, którzy, tak jak i ja, przegapili emisję filmu w TVP Kultura podaję link, aby to nadrobić lub obejrzeć jeszcze raz i jeszcze raz…

https://vod.tvp.pl/video/ostatnie-tango,ostatnie-tango,54218399

Ach, zatańczyć takie tango chociaż raz w życiu. Miłego oglądania!

M.Kołtonowska


Zapraszamy na wykład i wycieczkę


1 czerwca 2021

Jeszcze przed wakacjami zapraszamy na pachnący słońcem i wonnościami nieskażonej przyrody wykład Elżbiety Zatorowskiej pt. „Ziemia Lubuska – nie tylko winnice”. Być może uwzględnicie ten rejon Polski w Waszych planach wyjazdowych . Spotykamy się w poniedziałek 14 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Pani Elżbieta Zatorowska zaprasza nas na spacer po Warszawie „Śladami Jana Zachwatowicza” w czwartek 17 czerwca. Zbiórka o godz. 11.30 koło Kolumny Zygmunta na Starym Mieście.

 Jan Zachwatowicz – architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków, autor planów rekonstrukcji Zamku Królewskiego, Starego Miasta i bazyliki św. Jana Chrzciciela w Warszawie, zniszczonych przez Niemców po Powstaniu Warszawskim.


Badania w kierunku osteoporozy


25 maja 2021

Osteoporoza – choroba zwana „cichym złodziejem kości” przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy już się rozwinie, nawet niewielki uraz wystarczy aby doszło do złamań kończyn. Wiele czynników sprzyja tzw. rzeszotnieniu kości; menopauza, leki, nieodpowiednia dieta oraz niedostateczna aktywność fizyczna.

Jeśli jeszcze nie podjeliście żadnych kroków w celu zbadania stanu swoich kości to teraz macie ku temu okazję.

ZAPRASZAMY KOBIETY W WIEKU 50-80 LAT

NA

BEZPŁATNE BADANIA W KIERUNKU OSTEOPOROZY

Badanie będzie wykonywane w Łomiankach ( prwdopodobnie w Royalmedzie), w specjalistycznym ambulansie medycznym. W ramach tego projektu każda osoba jaka będzie miała wynik odbiegający od normy może być zaproszona na specjalistyczną konsultację medyczną. Namawiamy Was gorąco do przebadania się! Zgłoszenia przyjmuje Ela Juźwiak tel. 507 971 368.


II SEMESTR CZAS ZACZĄĆ


19 maja 2021

Dzieci do szkół, a my na UTW!

Od 22 maja wracają warsztaty malarskie z Państwem Kuźnickimi. Spotykamy się w każdą sobotę o godz. 10.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Nadal obowiązują maseczki i zachowanie dystansu.

Od 1 czerwca kontynuacja zajęć ruchowych o stałych porach:

  • gimnastyka – wtorki i piątki dwie grupy o godz. 7.30 i 8.30 w CK
  • aqua aerobic – piątki o godz. 13.30 w ICDS
  • joga – poniedziałki o godz. 10.00 i czwartki o godz. 9.00 w CK (oprócz 3 czerwca – Boże Ciało)

ZAPRASZAMY!


Ziołowy Zakątek


13 maja 2021

Jesienią 2019 roku gościła u nas z wykładem o ziołach pani prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wspomniała wtedy o szczególnym ogrodzie botanicznym na Podlasiu, nazwanym „Ziołowy Zakątek” i zachęcała do odwiedzin tego miejsca właśnie wiosną, najlepiej w czerwcu, gdy większość ziół kwitnie.

Przypominamy o tym, gdyż poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią umożliwia wyjazdy turystyczne, a pogoda też sprzyja wycieczkowiczom. Tych, którzy pozostaną jednak w domu zabieramy już teraz na spacer po ogrodzie – wirtualny. Naszym przewodnikiem będzie założyciel „Ziołowego Zakątka”, Mirosław Angielczyk, który zamiłowanie do roślin wykorzystywanych w zielarstwie zawdzięcza babci.


Drzewka Emausowe


27 kwietnia 2021

Kraków słynie z licznych tradycji ludowych, obrzędów i legend. Pielęgnując te tradycje, Muzeum Krakowa już 78 razy organizowało konkurs na słynne Szopki Krakowskie wpisane na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, natomiast od siedmiu lat, w porze Wielkanocy, uzdolnieni rzemieślnicy przysyłają do muzeum swoje prace na konkurs Drzewek Emausowych. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Na corocznym odpuście Emausie, na krakowskim Zwierzyńcu, ustawiano kramy z piernikowymi sercami, glinianymi gwizdkami, drewnianymi zabawkami i figurkami, balonami i owymi drzewkami. Pamiątki emausowe mają ponoć moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

W ubiegłym i w tym roku, z powodu pandemii bazar był odwołany, ale konkurs na drzewka przeprowadzono. Jeśli wybieracie się do Krakowa na majówkę możecie obejrzeć pokonkursową wystawę pracowicie wykonanych drzewek, zainstalowaną w Barbakanie.

Może za rok i my pokusimy się o udział w konkursie, albo zrobimy swoją wystawę. Ostatecznie w temacie ptaszków mamy już jakąś wiedzę, a i zdolności nam nie brakuje. 🙂


Wiosenne spacery


21 kwietnia 2021

Wiosna w tym roku bawi się z nami w kotka i myszkę, to wpadnie na chwilę, to znów się chowa. Po roku pandemii i siedzenia w czterech ścianach, nasza dyscyplina żeby systematycznie ćwiczyć i nie podjadać legła w gruzach, więc bardzo potrzebujemy ładnej pogody i ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego, gdy wiosna już na dobre zagości wybierzmy się na spacer. A gdzie? Na …bagna. Nie, nie, to nie żart. O tej porze roku, bagna i mokradła są piekne, zachwycają delikatną zielenią, ubarwioną kwitnącymi kaczeńcami i jaskrami oraz błekitem nieba przeglądającego się w rozlewiskach wody.

Kotlina Cichowęża

Przez wiele lat osuszano tereny bagienne powodując wiele szkód w ekosystemie. Teraz, gdy wiemy jak ważną spełniają rolę dla środowiska, prowadzone są prace nad przywróceniem im dawnej postaci m.in. takie prace trwają w Puszcy Kampinoskiej. Mamy tak blisko, by cieszyć się widokami bagien takimi jak je natura stworzyła. Opisy tych miejsc i dojazdów znajdziecie na stronie https://kampinoski.eu/bagna. Zmotoryzowani wycieczkowicze mogą wybrać się na południową stronę Warszawy, aby podziwiać jedno z największych torfowisk Mazowsza – Bagno Całowanie https://www.aktywniwpodrozy.pl/bagno-calowanie/ .

Po takim spacerze słowo „bagno” przestanie mieć złe skojarzenia. Ciekawskim, polecamy jeszcze wysłuchanie podkastu „Po co nam bagna?” https://www.youtube.com/watch?v=RvT53EXPY1Q&t=137s


„Widzieć ostrzej”


13 kwietnia 2021

W latach 1960-1990, a są to lata przypadające na nasz czas nauki i wchodzenia w dorosłość, ukazywał sie w Polsce tygodnik studencki „itd”.

okładka itd z 1978 roku

Przez 30 lat istnienia „itd” co tydzień publikowało na rozkładówce fotoreportaże, najczęściej o tematyce społecznej. Spośród ponad półtora tysiąca, wybrano kilkadziesiąt takich reportaży różnych fotoreporterów, które to złożyły się na wystawę pod tytułem „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże tygodnika”itd” 1960-1990″ .Ta wystawa u każdego z Was poruszy jakąś czułą strunę.

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” – mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”. (fragment opisu zaczerpnięty ze strony dsh.waw.pl)

Wystawę będzie można obejrzeć do 20 sierpnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie na ul. Karowej 20, ale jako, że żyjemy w dobie cyfryzacji, na platformie You tube specjalni przewodnicy oprowadzą Was po ekspozycji z własnym, subiektywnym komentarzem do oglądanych zdjęć. I wiecie co, warto wysłuchać każdego, bo każdy oprowadzający po wystawie widzi ją swoimi oczami i ze swoją wrażliwością.

https://bit.ly/2OiPO9c

Gdybyśmy my, słuchacze UTW, poszli na wystawę razem, z pewnością zainspirowani zdjęciami też opowiedzielibyśmy niejedną ciekawą historię z czasów PRL-u..


Warto mieć przyjaciół


6 kwietnia 2021

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku zaspakaja m.in. potrzebę więzi społecznych, przynależności do pewnej grupy i tworzenia współżycia koleżeńskiego. Realizacja tych potrzeb daje nam, seniorom, wsparcie, podnosi samoocenę, powoduje zmianę dotychczasowego stylu życia, buduje pozytywne myślenie o sobie oraz dostarcza przeżyć natury emocjonalnej. Podczas wspólnych wycieczek, spotkań na warsztatach, wykładach i innych aktywnościach poznajemy się lepiej, obdarzamy sympatią, a nawet zawieramy nowe przyjaźnie. Są one szczególnie ważną relacją dla każdego i w każdym wieku. Posłuchajcie, jak o przyjaźni mówi doskonale nam znana doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/77360,Psychologia-przyjazni-Gosciem-byla-dr-Ewa-Woydyllo-Osiatynska-powtorka

Co jeszcze daje przyjaźn, zwłaszcza w naszym wieku, przeczytacie w tym wiele dającym do myślenia artykule: https://aktywni-plus.pl/co-daje-przyjazn-w-dojrzalym-wieku-i-gdzie-ja-znalezc/

Gdy już zakończą się wszelkie obostrzenia związane z pandemią, jak zawsze będziemy czekać na Was, drogie Koleżanki i Koledzy, bo warto mieć przyjaciół!


Świąteczne rękodzieło


29 marca 2021

Świeta Wielkanocne za pasem, czas przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby i stroiki. Stworzą one prawdziwie wiosenną atmosferę i niepowtarzalną, bo z dodatkiem swoich pomysłów, dekorację świątecznego stołu. Wspólna praca nad pisankami, czy kompozycjami z zielonych gałązek i kwiatów była lubianą formą spotkań na naszych uniwersyteckich warsztatach rękodzieła, bo razem jest zawsze fajnie. Zaproście więc do pomocy domowników i do dzieła. Może zainspiruje Was kilka propozycji wybranych z internetowej wyszukiwarki zamieszczonych poniżej, a może macie już swoje wypróbowane, wcześniej upatrzone sposoby na świąteczne dekoracje i chcecie się nimi z nami podzielić. Chętnie skorzystamy!

I jeszcze kilka linków z ciekawymi pomysłami:


Seniorzy w czasie pandemii


10 marca 2021

Minął rok od wprowadzenia pierwszego lockdown’u spowodowanego pandemią. Zawiesiliśmy działalność UTW, nasze życie społeczne, kulturalne, rodzinne też uległo zmianom. Jak czujemy się z tym wszystkim dzisiaj, jak zmieniliśmy rytm dnia, przyzwyczajenia, priorytery, którymi się kierujemy na codzień? Pytania możnaby mnożyć.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wychodzi na przeciw potrzebom ludzi w starszym wieku. Na stronie https://abcsenior.com/ znajdziecie wiele pomocnych informacji oraz tematów, które na pewno Was zainteresują. KIGS przygotował też serię słuchowisk pt. „Złote lata” poświęconą problemom, z którymi spotykają się seniorzy. Podkasty z tymi słuchowiskami są dostępne tutaj https://kigs.org.pl/sluchowisko-zlote-lata/ .

Przedłużające się obostrzenia w dostepie do m.in. służby zdrowia to zmora wszystkich chorujących przewlekle i nie tylko. Z badań przeprowadzonych przez KIGS wynika, że 1/3 seniorów przerwała leczenie u specjalistów. Bezpośredni dostęp do lekarzy jest ważny i trwają prace nad przywróceniem wizyt w gabinetach lekarskich. Na co jeszcze skarżą się seniorzy przeczytacie w raporcie na temat ich zdrowia i samopoczucia pod tym linkiem https://drive.google.com/file/d/1faY1uep96UIHaC8nXj0u6JKIDIh2nZXq/view?usp=sharing .

Wierzymy, że te wszystkie smutki i smuteczki niedługo się skończą i znowu się zobaczymy na zajęciach bez dystansu i bez maseczek.



Poranek filmowy


Zapraszamy na wtorkowy poranek filmowy 9 marca o godz. 10.00 do sali widowiskowej CK. Obejrzymy fim z 2019 r pt. „Judy”, a przed seansem wysłuchamy wstępu do filmu przygotowanego przez Małgorzatę Kron. Wstęp wolny!


Kultura i nauka w sieci


3 marca 2021

Czy zdarzyło już się Wam słuchać podkastów w internecie? Jesli nie to czas zacząć, bo jest to dobra forma zdobywania wiedzy oraz rozrywki. Czym są podkasty? – najogólniej mówiąc są to publikacje w formie dźwiękowej lub filmowej, cykliczne audycje, których można słuchać w dowolnym czasie.

Podkastów słucha się jak muzyki lub audiobooków, czyli podczas pracy w domu, jazdy samochodem, spaceru itd. Mogą to być np. Wasze ulubione audycje radiowe, które już zostały wyemitowane, albo specjalnie nagrane i udostepniane w sieci mini wykłady na interesujące Was tematy z różnych dziedzin wiedzy, nauka języków obcych itd. Podkastów można słuchać na komputerach, smartfonach i innych urządzeniach on- line, oraz pobierać pliki po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Podkasty są darmowe i na wyciągnięcie ręki. Gdzie ich szukać? – największy zbiór polskich podkastów jest na stronie http://podkasty.info , na platformie youtube, spotify itp. Coraz więcej firm i placówek kulturalnych zamieszcza je, aby przyciągnąć odbiorców lub klientów np. https://muzhp.pl/pl/p/360/podcasty-mhp , https://soundcloud.com/user-402407429.

Podkasterzy to ludzie, którzy tworzą własne podkasty, w czasie których dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, przemyśleniami i poradami, często zapraszają do rozmowy ekspertów w danej dziedzinie, np. https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/ .

Sefujcie, szukajcie audycji, a gdy traficie na coś fajnego, podeślijcie link. Powodzenia!


Poranek filmowy


Zapraszamy na film z 2018 r pt.”Szczęśliwy Lazzaro” ( 2 godz. 5 min.) we wtorek 2 marca o godz. 10.00. Projekcję poprzedzi prelekcja Pani Małgorzaty Kron. Wstęp wolny!

Przypominamy, że na sali widowiskowej CK obowiązuje zachowanie dystansu oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Przed wejściem wszystkim mierzona jest temperatura.


Aqua-aerobic


Od 1 marca wznawiamy aqua-aerobic na basenie w ICDS. Zajęcia będą się odbywać w każdy piątek o godz. 13.00 – 13.45. UWAGA! Baseny są otwarte warunkowo do końca lutego, proszę śledzić komunikaty o ew. decyzjach Rady Ministrów.


Poranek filmowy


Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.” – tyle rozporządzenie dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących od 12 lutego br. Co to dla nas znaczy? Możemy reaktywować wtorkowe poranki filmowe dla dorosłych. Zapraszamy już w ten wtorek ( 23.02 ) o godz. 10.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury na film z 2019 r. pt. „Co przyniesie jutro”. Wstep wolny!


Nordic- walking


18 lutego 2021

Bez ścisku i tłoku jak na Krupówkach, można w Lasku Młocińskim odetchnąć pełną piersią i poczuć bliskość z naturą. Zalet nordic- walkingu jest bez liku, kto chodzi z kijami, ten wie. Jakieś dobre buty, niekrępujące ruchów ubranie wystarczą i już idziemy w drogę prosto przed siebie – czysta dopamina!

Pierwsza marszruta w tym semestrze za nami. Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza tych niezdecydowanych, żeby spróbowali, a nóż złapiecie bakcyla. Spotykamy się zawsze w środy o godz. 10.00 w Burakowie, ul.Parkowa 2.